joi, septembrie 19

U18: Gălățeanca Rebeca Ciocan este noua campioană a României

O atletă din Galați este noua campioană a României în proba de 100 metri plat, categoria U18. Rebeca Ciocan a cucerit astăzi, medalia de aur în proba regină a atletismului, pe stadionul din Pitești.

Rebeca este legitimată la CSM Galați și este pregătită de antrenorul Dumitru Văduvoiu. Ea are șanse mari să obțină o medalie și în proba de 200 metri plat.

Sportiva de la CSM Galați a câștigat și proba de 200 metri plat cu timpul de 25,27 secunde.

Cursa a fost extrem de disputată dar Rebeca a reușit să se impună în fața brașovencei Emma Zach. Dumitru Văduvoiu- antrenor CSM Galați

,,Rebeca a reușit să-și îndeplinească obiectivul stabilit înainte de plecarea spre Pitești.La 200 de metri a fost mai greu decât la sută pentru că a participat și specialista de la 400 de metri, Emma Zach. Chiar dacă a avut parte de condiții meteorologice dificile,vânt puternic,Rebeca a reușit să se impunâ. Urmează la finalul lunii, Campionatele Naționale de Atletism U 20, care se vor desfășura tot la Pitești.”